Domů Volný čas Tipy na výlet

Tipy na výlety

Jizerské hory a jejich okolí ukrývají nespočet krás, které stojí za objevení. Kromě přírodních scenérií můžete objevit i kouzlo kulturních památek, jejich historie sahá o několik století nazpět.

 

Rádcem na cesty mohou být:

Český ráj

Při delším pobytu doporučujeme navštívit vyhlášený Český ráj, který je od Libverdy vzdálený 45 - 60 min. jízdy autem. Za zmínku rozhodně stojí Turnov a jeho výroba českého granátu, ulička řemesel, hrad Valdštejn, Státní zámek Sychrov, zámek Hrubá skála. Detailní informace jsou Vám k dispozici na stránkách infocentra Turnova

Drážďany

Město Drážďany stojí za návštěvu především kvůli památkám, jako je barokní zámek Pillnitz z let 1720-1723 nebo zámecký komplex Residenzschloss. Zajímavá je i Státní opera, muzea, botanická i zoologická zahrada. Asi nejznámějším místem v Drážďanech je galerie Zwinger a za 2. světové války vybombardovaný kostel Frauenkirche.

Frýdlant

Toto středověké město vzniklo ve stejné době jako stejnojmenný zámek a hrad. Dodnes je Frýdlant největší město na toku řeky Smědé. Městská práva získal Frýdlant kolem roku 1537. V průběhu let měnilo město své vlastníky. Největšího rozkvětu město dosáhlo za vlády Albrechta z Valdštejna. Díky tomu, že je město přirozeným centrem Frýdlantského výběžku, vznikla tu také celá řada vzácných kulturních památek, což vedlo k tomu, že město bylo prohlášeno za chráněnou památkovou zónu.

Tipem pro výlet je radnice, která byla postavena v letech 1893-1896 dle návrhu vídeňského architekta Franze Neumanna (znám jako tvůrce radnice v Liberci). Ve druhém poschodí radnice je umístěno městské muzeum s expozicí přírody a historie frýdlantského regionu. Kuriozitou muzea je truhlářem Kindermannem vytesaný velký model původní radnice, která byla dříve umístěna uprostřed náměstí.

Určitě navštivte Státní hrad a zámek. Zámek patří nejen k nejvýznačnější dominantě města ale i k nejvýznačnějším památkovým celkům v Čechách a představuje spojení středověkého hradu a renesančního zámku. Historie hradu spadá do 13. století a významně ho poznamenal Albrecht z Valdštejna, výrazná osobnost třicetileté války. Původní podoba gotického hradu se zachovala jen z části. Zbyly z ní jen části mohutných staveb a velká válcová věž. Renesanční podobu získal areál postupně na přelomu 16. a 17. století. Rod Clam-Gallasů poprvé zpřístupnil zámecké prostory veřejnosti v roce 1801. Dnes jsou v zámku k vidění sbírky porcelánu a skla, nábytku a zámeckého zařízení. Bohatá sbírka zbraní od dob husitských válek až po 19. století je stejně zajímavá jako zámecká obrazárna s díly barokních mistrů nebo ojedinělý soubor dýmek.

Görlitz

Pohraniční město, které bylo založeno roku 1071, kde je dodnes dochované středověké opevnění s věžemi a bránami. V tomto německém městě najdete až 4 000 architektonických památek ve slohu gotiky a renesance až po gründerskou dobu a secesi.

Více o kultuře tohoto města najdete zde

 

Heřmanická rozhledna

Nad Heřmanicemi na Frýdlantsku vyrostla v létě 2012 do výšky bezmála čtyřiadvaceti metrů nová dřevěná rozhledna, která nabízí nádherný výhled do okolní krajiny. Abyste mohli na rozhlednu vystoupat a rozhlédnout se po okolí, musíte zdolat bez jednoho stovku schodů. Schodiště vedou nahoru hned dvě, takže se nově příchozí návštěvníci nemusí vyhýbat sestupujícím turistům. Z rozhledny uvidíte krajinu jako na dlani – dohlédnete na Jizerské i Lužické hory, Žitavskou nížinu, Dětřichov, část Heřmanic i elektrárnu Turów v Polsku. Věž postavená z modřínového dřeva je vysoká 24 metrů, má tvar tubusu zakončeného kopulí. Dřevěná konstrukce s dvojitým schodištěm je opláštěna pletencem dřevěných větví. Kromě modřinu při stavbě posloužily i náletové bukové dřeviny z blízkého okolí a další zajímavé artefakty lesa, například houby. Rozhledna o průměru pěti metrů má být jedním z hlavních lákadel na cyklostezce vedoucí z polské Bogatynie přes Heřmanice do Dětřichova. Na české straně se z této dálkové cyklotrasy můžete napojit například na Pašeráckou cyklostezku.

Hrad Czocha

Goticko-renesanční pevnost na jihu Polska. Nachází se přibližně 35 km severozápadně od města Jelenia Góra, u jezera u Lesnianské. Pro svůj vzhled se stal filmovými režiséry velmi vyhledávaným místem. Hrad Czocha byl postaven v polovině 13. stol. na podnět českého krále Václava II., jako obranná tvrz česko-polské hranice. 

Roku 1434 byl Hrad Czocha obsazen husity. Během třicetileté války odolal nájezdům Švédů. Od roku 1453 byl Hrad Czocha majetkem vlivného a bohatého rodu Nostitzů, kteří zde vládli 250 let. Johann von Nostitz zahájil v polovině 16. stol. velkou přestavbu středověkého hradu na romantickou renesanční rezidenci. 
V roce 1793 Hrad Czocha vyhořel. Hrabě Nostitz ho však nechal ve velmi krátké době zrekonstruovat. 
Počátkem 20. století změnil Hrad Czocha majitele. Novým pánem se stal Ernest Gütschow z Drážďan. Po 2 sv. válce byl Hrad Czocha znárodněn a stal se rekreačním střediskem vlivných osob Polské lidové armády. 

Turistům nabízí Hrad Czocha prohlídku architektonicky nejzajímavějších místností jako např. dvoupatrový rytířský sál či knížecí ložnice s impozantní manželskou postelí s baldachýnem. Najdeme zde i tajné podzemní chodby, bastion či věž. 

Z filmů, které zde byly natočeny můžeme jmenovat např.: "Kde je pan generál" (Gdzie jest generao) či "Tajemství pevnosti šifer" (Tajemnica twierdzy szyfrow) či dokumentární pořad "Senzace 20. stol. " (Sensacje XX wieku).

Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny jsou od roku 2021 součástí přírodního dědictví UNESCO. Jde o jeden z nejrozsáhlejších bukových lesů ve střední Evropě a je to první horský hřeben na evropské pevnině směrem od Baltského moře. V každém ročním období dokáže nabídnout jiné barvy a pohledy do okolní krajiny, nejvyšší návštěvnost je zpravidla od května do září. 

Pěší výlet je možný z Libverdy nebo se můžete přiblížit na parkoviště Oldřichovské sedlo či Hejnice-Ferdinandov. 

Při návštěvě tohoto místa vzpomeňte na citáty, že příroda dodává energii a ticho léčí. Věříme, že to v této lokalitě skutečně pocítíte na vlastní kůži. 

Více informací na www.jizerskohorskebuciny.com

Jizerskohorské technické muzeum Bílý Potok

Unikátní expozice leteckých motorů od roku 1917 až po současnost, expozice textilní výroby a mnohé další zajímavosti v budově historické továrny firmy Karl Bienert v Bílém Potoce, jež je kulturní památkou ČR.

Letecké motory

V této expozici, připravované ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha, můžete zhlédnout letecké motory od roku 1914 až po nedávnou minulost.

Energetická zařízení

Expozice je situována v původních interiérech strojovny a kotelny továrního areálu. Zde je možno obdivovat oba původní parní kotle Ringhoffer (1884) a Breitfeld Daněk (1907).

Textilní stroje

Expozice zaměřená na textilní výrobu je připravována ve spolupráci s Katedrou textilních technologií při Technické univerzitě v Liberci.

Letecká archeologie

Ve spolupráci s Pavlem Krejčím, autorem velice zajímavého webu Letecká Badatelna, připravujeme stálou výstavu nálezů sestřelených a havarovaných letadel.

Expozice jsou přístupné pro vozíčkáře i kočárky. V posledním patře je dětský koutek.

Klášter Hejnice

Významné poutní město, jehož historie sahá až do 13. stol. Významnou stavbou je památkově chráněný Kostel Navštívení Panny Marie. Původem dnešního kostela byl gotický dům páně z roku 1472. Dnes Hejnice opět navazují na své historické přání působit jako tradiční poutní místo. Nezapomenutelné jsou koncerty klasické hudby, které se pořádají v kostele Nanebevzetí panny Marie.

Liberec

Liberec je nádherné krajské město, ve kterém budete za půl hodinky z Libverdy. Můžete tak skloubit klid našeho resortu a vyžití velkého města přes den. Nabízí možnosti jak pro milovníky historie a kultury, tak pro sportovce, aktivní turisty či nejmenší návštěvníky.
Minout nelze libereckou radnici. Tato neorenesanční budova/památka byla postavena v letech 1888-1893 dle plánů vídeňského architekta Franze Neumanna a není tak divem, že stavba svou podobou připomíná radnici ve Vídni. Nad ohromným vstupním portálem Vás upoutá kamenný reliéf, který představuje založení staré a nové radnice, a balustrádový balkon, ze kterého promlouvalo mnoho významných osobností. Zajímavá je 65 m vysoká věž, která je ukončena rytířskou plastikou. Naši pozornost si zaslouží také bohatě zdobené fasády, skvostné vitráže a nádherná obřadní síň.

Dále doporučujeme ZOO, botanickou zahradu, výlet na Ještěd.

 

Nové Město pod Smrkem

Městečko založil Melchior z Redernu v roce 1584 pro své horníky, kteří kutali v blízké hoře Měděnec cínovou rudu. Výsledkem této doby je mnoho štol a šachet, které dnes slouží převážně netopýrům k přezimování. Nejstarší stavbou města je kostel Sv. Kateřiny, z roku 1607. Vhodný za povšimnutí je také mramorový pomník místního faráře a cestovatele G. Mendela. Nedaleko železnice se nachází další kostelík, pocházející z roku 1911, který je včetně svých soch pod památkovou ochranou. Místní vlastivědné muzeum, které sídlí v místnostech městské knihovny, čeká se zajímavou sbírkou historie a přírody Frýdlantského výběžku. Jen několik málo kilometrů od Nového Města se nachází hraniční přechod do Polska. Zajímavou památkou je novorenesanční Klingerova vila na fotografii, která je využívána k soukromým účelům (zdroj foto a další informace naleznete zde).

 

Raspenava

Dnešní podobu město získalo díky spojení obcí Raspenava, Luh, Lužec a Peklo. Přesné datum založení města je neznámé. První zmínky pochází z roku 1343. Cennou stavbou je novobarokní kostel z roku 1907. V sousedství se nachází hezká barokní brána, která doplňuje secesní faru. U kostela se nachází rodinná hrobka továrníka Richtera, která byla navržena známým architektem F. Neumannem.

 

Skalní hrad Oldřichov v Hájích

Mohutné skalisko, na kterém byl ve 14. století založen skalní hrádek sloužící k hlídání obchodní stezky přes hory. Zanikl pravděpodobně v 16. století. V okolí se často vyskytovali loupežníci a dodnes jsou mnohá místa opředena roztodivnými pověstmi. Ze skalního hradu je krásná vyhlídka do okolí. Rozložitý masiv Skalního hradu najdete uprostřed hlubokých lesů západně od Oldřichovského sedla. Dle pověsti zde měl stát loupežný hrádek, věrohodnější prameny tvrdí, že snad šlo o tvrz chránící starou obchodní stezku spojující Liberecko s Frýdlantskem. Lidové báchorky tvrdí, že Skalní hrad měl být spojen podzemní chodbou s frýdlantským zámkem, jiné vyprávějí o krásné dívce držené na hrádku loupežníky. Když se jednou rozhodla pro útěk, loupežníci ji pronásledovali, a proto se na konci útesu pokusila neúspěšně skočit na sousední skálu. Od té doby se hluboké skalní průrvě, do níž se zřítila, říká Panenský skok. Ze Skalního hradu se otvírá výhled na Frýdlantsko a do vzdálené Horní Lužice, zajímavý je i pohled ke Špičáku, který se nachází jihozápadně odtud.

Smrk

Smrk je nejvyšší bod Jizerských hor s nadmořsou výškou 1.124 m.n.m. a krásnou rozhlednou. Původně stála na tomto místě dřevěná, 20 metrů vysoká vyhlídková věž, která korunovala vrcholu od 21. 8. 1892. Zajímavým detailem je, že bylo nezbytné čtyřpatrovou konstrukci pokusně vytvořit v údolí, a pak ji kousek po kousku dopravit nahoru na vrchol. Vyhlídková věž byla v provozu neuvěřitelných 50 let, což je pro takovouto stavbu jedinečné. Brzy po skončení války (1946) stavba vyhořela a teprve 20. 9. 2003 byla slavnostně otevřena nová železná vyhlídková věž.

Šolcův rybník – Oldřichovské sedlo

Jedno z míst v okolí městečka Raspenava, které nabízí koupání, je Šolcův rybník. Najdete ho v lese pod Srázy. Uvedený rybník je také zajímavý pro milovníky rybolovu. Okolní terény jsou vhodné pro pěší turistiku, cykloturistiku i výlety na běžkách. Značené turistické stezky vedou malebnou přírodou Jizerských hor do blízkého i vzdálenějšího okolí s řadou poutavých vyhlídek na Frýdlantsko, Lužické hory a Krkonoše. Skalní útvar Zvon (550 m n.m.) je vyhledávaným místem milovníků horolezeckého sportu. Rekreační pobyt lze spojit s lázeňskou léčbou v sousedních Lázních Libverda.

Spider Glass Heřmanice

Sklářský ateliér se nachází u hranic s Polskem a Německem na severu Čech v malebné vesničce Hěřmanice u Frýdlantu v Libereckém kraji. Ve sklárně je k vidění celý provoz s velkou fusingovou pecí, brusírnou skla a vzorkovnou v rekonstruovaných půdních prostorách, ze které se stala rozsáhlá galerie ateliérové produkce skla a šperku. Sklářský ateliér byl založen roku 1990. V počátcích se zabýval návrhy a realizací skleněných interiérů jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. V posledních letech se ateliér specializuje na originální ručně zhotovené skleněné výrobky od nejmenších skleněných šperků (náramky, přívěsky, náušnice atd.) přes užitkové sklo (mísy, vázy, popelníky, svícny, talíře a další) po skleněné monumentální objekty – interiérové plastiky, skleněné stěny a volná sklářská díla. Hlavním technologickým postupem je tzv. spékaní a lehání skla neboli fusing. Používáme vlastní keramické formy, které jsou originální svým designem. Realizace provádí ateliérový designér s občasnou spoluprací externích výtvarníků. Ta zaručuje stále nové tvůrčí impulsy při tvorbě návrhů výrobků. Produkty ateliéru jsou exportovány do evropských zemí a zámoří (skleněná křtitelnice katedrály v Rotterdamu, světelné rampy hotelu v Singapuru, skleněné šperky do Francie a Dubaje, monumentální lustry v americkém Dallasu, skleněný bar hotelu Bogatynia v Polsku atd.). Ateliér Spiderglass realizoval výstavy svých výrobků v galeriích Ronneburg a Gorlitz v Německu, Bogatynia, Luban a Zgorzelec v Polsku, Roden a Coevorden v Holandsku, Marseille ve Francii, Dubaj v Arabských Emirátech.

Po předchozí telefonické nebo e-mailové objednávce je možno po celý týden (Po–Ne) provést odbornou prohlídku celého provozu, vzorkovny, galerie a prodejny výrobků firmy. 

Vyhlídka Triangl – Poustevníkův kámen – Ferdinandov

Z místa je krásný výhled na Hejnice s dominantou a kulturní památkou kostela. Uvidíte také Jizerské hory s nejvyšší horou Smrk, dále Paličník, Smědavskou horu, Frýdlantské cimbuří a Ořešník. Místo bylo i dříve cílem výletů, v polovině minulého století dokonce s restaurací a lesním divadlem vybudovaným v letech 1913 až 1914. Součástí dnešní vyhlídky je také otočný panel v podobě stromu s informacemi o místě, hejnickém kostele a s obrázky zvířat, se kterými se můžeme setkat v jizerskohorských lesích.

Jak se na vyhlídku dostat? Nejlépe z Hejnic od kostela Navštívení Panny Marie po silnici směrem na Ferdinandov. Po asi 400 metrech odbočíte vpravo na polní cestu mezi novostavby směrem k vrchu Na Chatkách.

Výletní restaurace Obří sud

Obří sud je výletní restaurace, která se nachází nad obcíLázně Libverda a odkud se můžeme kochat překrásným výhledem na Jizerské hory. Objekt byl postaven již v roce 1931 a sloužil především lázeňským hostům. Vzorem této stavby byl Obří sud na hoře Javorník, který spolkl požár dne 20. září 1974. Obří sud leží na vyznačených turistických cestách a cyklistických cestách. Vedle občerstvení si zde můžete koupit také turistické známky a suvenýry.

V celé republice existují pouze dvě stavby tohoto typu. 

Žijící skanzen Jindřichovice pod Smrkem

Muzeum života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí, zejména v 18. a 19. století. V centru všeho dění stojí krásný a postupně opravovaný podstávkový dům, starý přes 200 let. V něm bydlí stálí obyvatelé skanzenu a v jeho hospodářské části je umístěno muzeum. Expozice představuje různé zemědělské stroje včetně žentouru a mlátičky, dílenské vybavení (zejména truhlářskou a kovářskou dílnu), kuchyňské náčiní, tkalcovský stav a podobně. Prohlédnout si můžete stavby lidové architektury, především postupně opravovaný podstávkový dům, starý asi 300 let. V patře domu je také prostor pro pořádání různých akcí – kursů, táborů a workshopů. Dozvíte se zde o historii Jindřichovic a Frýdlantska. Panorama ohrad pro zvířata doplňuje větrný mlýn. Není sice velký, zato je jediný funkční a veřejně přístupný v Čechách (na Moravě je jich několik) a obsahuje také expozici o všech větrných mlýnech v ČR. Patří k typu větrných mlýnů s turbínou a slouží také k mletí obilí. Skanzen je možno navštívit kdykoliv v otevírací době, to znamená od dubna do září kterýkoliv den kromě pondělí v době od 10 do 17 hodin a od října do března pouze v pátek, sobotu a neděli od 10 do 17 hodin.

Žitava (Zittau)

Je branou do Žitavských hor, ráje horolezců, turistů a milovníků přírody. Leží na trojmezí Německa, Česka a Polska v místě, kde se vlévá říčka Mandava do Lužické Nisy. Žije zde přibližně 25 tisíc obyvatel. Nachází se zde barokní Noacksches Haus, Johanniskirche a neorenesanční radnice.  Zajímavostí je žitavský městský znak, který se skládá ze čtvrceného srdečního štítu, v jehož prvním a čtvrtém poli je vyobrazen dvouocasý stříbrný český lev na červeném pozadí, ve druhém a třetím poli je černá slezská orlice.

Doporučujeme výlet spojit s návštěvou výjimečného hradu a kláštera Oybin (na fotce). Detaily najdete zde
REZERVACE
Nastavení soukromí a cookies 🍪

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

 

Následující volbou souhlasíte s našimi zásady ochrany osobních údajů a cookies. Svá nastavení můžete kdykoli změnit.

Přizpůsobit